Grzyby i drożdżyce – candida albicans


Grzyby występujące w naturze nie wymagają specjalnych warunków do bytowania. Dlatego są tak powszechne, szybko się rozmnażają i łatwo się nimi zakazić. Candida albicans, jeden z groźniejszych dla człowieka grzybów, do życia potrzebuje jedynie odrobinę węgla i azotu pochodzenia organicznego. Potrafi się więc z łatwością zagnieździć tam, gdzie znajdzie odpowiednie warunki bytowe, co nie jest dla niej trudne. Przykładem miejsca, gdzie grzyby drożdżoidalne chętnie się lęgną jest jama ustna, której stała wilgoć chroni także te grzyby przed wyschnięciem.

Candida albicans

Candida albicans

Zarazić się jest łatwo, wystarczy kontakt nagiej skóry z zakażonymi ludźmi, zwierzętami, bądź powierzchnią, z którą wcześniej miała kontakt zakażona skóra. Dlatego miejscami, w których łatwo o zakażenie są baseny, solaria czy różnego rodzaju tereny sportowe, wspólne łazienki i szatnie czy sauny. Tego typu miejsca koniecznie wymagają regularnej dezynfekcji, w innym przypadku są to tzw. środki wymiany grzybów.

Jedną z grzybic jest kandydoza, tworząca często tzw. „zespół candida”. Jest to choroba niebezpieczna, nie ze względu na sam jej przebieg, ale na spore problemy związane ze zdiagnozowaniem jej. Ostatnimi czasy spora grupa pacjentów zaczęła się uskarżać na szereg objawów, często ze sobą niepowiązanych. Ich dolegliwości nie wskazywały na zakażenie grzybiczne, a pacjent taki trafiał do lekarzy o przeróżnych specjalnościach, którzy nie potrafili mu pomóc. Trafiał także do psychiatry, który wreszcie diagnozował jego problemy jako nerwicę. Powodem tego jest fakt, iż candida albicans atakuje nie tylko skórę, ale też drogi rodne, przewód pokarmowy, a nawet system immunologiczny i nerwowy, dając cały zespół objawów. Skutkiem tego leczenie kandydozy trwa czasem latami, aż do właściwej diagnozy.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +4 (from 6 votes)
Grzyby i drożdżyce – candida albicans, 4.0 out of 5 based on 4 ratings